Vishay/Dale RWR80SR210FRB12
RWR80SR210FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR210FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR210FRB12.pdf
Availability of RWR80SR210FRB12
QUANTITY
RWR80SR210FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR210FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR210FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR210FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR210FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR210FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR210FRB12
WIRE WW 30AWG RED 7" 50PC/PK datasheet.pdf
BOARD INTERFACE RS232/485 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO STEREO 48TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
T2007 (90-DEG ACTUATOR), 2NC CON datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#12 datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf