Vishay/Dale RWR80SR221DSBSL
RWR80SR221DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR221DSBSL
Brief Description
RES 0.221 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR221DSBSL.pdf
Availability of RWR80SR221DSBSL
QUANTITY
RWR80SR221DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR221DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR221DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR221DSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR221DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR221DSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR221DSBSL
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 9165 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 350MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf