Vishay/Dale RWR80SR255FSRSL
RWR80SR255FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR255FSRSL
Brief Description
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR255FSRSL.pdf
Availability of RWR80SR255FSRSL
QUANTITY
RWR80SR255FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR255FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR255FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR255FSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR255FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR255FSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR255FSRSL
IC TONE DETECTOR MONOLITH 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DSUB COAX HV S STR 50U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf