Vishay/Dale RWR80SR255FSS73
RWR80SR255FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR255FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR255FSS73.pdf
Availability of RWR80SR255FSS73
QUANTITY
RWR80SR255FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR255FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR255FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.255
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR255FSS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR255FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR255FSS73 Details Description
Related parts for RWR80SR255FSS73
STEPPER MOTOR 5VDC 7.5DEG UNIPOL datasheet.pdf
SWITCH DIP 9POS TOP SLIDE SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW LLDS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 549 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ULTRA FINE HAND PAD 7448B 6X9" datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf