Vishay/Dale RWR80SR271DSRSL
RWR80SR271DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR271DSRSL
Brief Description
RES 0.271 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR271DSRSL.pdf
Availability of RWR80SR271DSRSL
QUANTITY
RWR80SR271DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR271DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR271DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.271
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR271DSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR271DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR271DSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR271DSRSL
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 2A TO-92 datasheet.pdf
CABLE SHLD M-R/A F 5POS PUR 1.0M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X1MM W/ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf