Vishay/Dale RWR80SR280FMB12
RWR80SR280FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR280FMB12
Brief Description
RES 0.28 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR280FMB12.pdf
Availability of RWR80SR280FMB12
QUANTITY
RWR80SR280FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR280FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR280FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.28
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR280FMB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR280FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR280FMB12 Details Description
Related parts for RWR80SR280FMB12
FIXED IND 33NH 395MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 255MA 490 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A datasheet.pdf