Vishay/Vitramon VJ0402D240GXXAJ
VJ0402D240GXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D240GXXAJ
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D240GXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D240GXXAJ
QUANTITY
VJ0402D240GXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D240GXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D240GXXAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D240GXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D240GXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D240GXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D240GXXAJ
IC 8 CHANNEL DAC S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .156 8POS 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf