Vishay/Dale RWR80SR280FSBSL
RWR80SR280FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR280FSBSL
Brief Description
RES 0.28 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR280FSBSL.pdf
Availability of RWR80SR280FSBSL
QUANTITY
RWR80SR280FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR280FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR280FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.28
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR280FSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR280FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR280FSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR280FSBSL
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 4.63V SOT143 datasheet.pdf
LED 3HI 3MM 5V GREEN PC MNT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CABLE RELAY BLOCK 200H 5M datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 9POS .127M datasheet.pdf
OSC CRO 2417-2547 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/24/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
D4N-4E2G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf