Vishay/Dale RWR80SR280FSRSL
RWR80SR280FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR280FSRSL
Brief Description
RES 0.28 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR280FSRSL.pdf
Availability of RWR80SR280FSRSL
QUANTITY
RWR80SR280FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR280FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR280FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.28
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR280FSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR280FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR280FSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR280FSRSL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-SWAP 1CH NEG 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK FOR DK AND HQ PACKAGES datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 9A TO-220FP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 YLW 4X6" datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf