Vishay/Dale RWR80SR324FRS73
RWR80SR324FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR324FRS73
Brief Description
RES 0.324 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR324FRS73.pdf
Availability of RWR80SR324FRS73
QUANTITY
RWR80SR324FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR324FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR324FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.324
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR324FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR324FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR324FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR324FRS73
CONN DIN FEMALE RCPT 5POS T/H datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 845A B-43 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YLW/YLW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PLINTH datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf