Vishay/Dale RWR80SR392DSRSL
RWR80SR392DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR392DSRSL
Brief Description
RES 0.392 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR392DSRSL.pdf
Availability of RWR80SR392DSRSL
QUANTITY
RWR80SR392DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR392DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR392DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.392
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR392DSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR392DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR392DSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR392DSRSL
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 700 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.9A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf