Vishay/Dale RWR80SR392FRS73
RWR80SR392FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR392FRS73
Brief Description
RES 0.392 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR392FRS73.pdf
Availability of RWR80SR392FRS73
QUANTITY
RWR80SR392FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR392FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR392FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.392
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR392FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR392FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR392FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR392FRS73
IC FPGA 289 I/O 352MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.3V TO-92 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YW,GN SILIC SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
DRAG RELEASE LEVER ASSY datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf