Vishay/Dale RWR80SR402FRS70
RWR80SR402FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR402FRS70
Brief Description
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR402FRS70.pdf
Availability of RWR80SR402FRS70
QUANTITY
RWR80SR402FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR402FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80SR402FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR402FRS70
Related LinksRWR80SR, RWR80SR402FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR402FRS70 Details Description
Related parts for RWR80SR402FRS70
VARISTOR 29.7V 30A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EH RCA T/H BLACK 4-40 SCREW datasheet.pdf
IC CTLR NOTEBOOK DDR PWR 22-DFN datasheet.pdf
DISPLAY 0.36 SGL DGT CC GRN TH datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 80MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf