Vishay/Dale RWR80SR402FRS73
RWR80SR402FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR402FRS73
Brief Description
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR402FRS73.pdf
Availability of RWR80SR402FRS73
QUANTITY
RWR80SR402FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR402FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR402FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR402FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR402FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR402FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR402FRS73
IC TXRX RS232 460KBPS 10-UMAX datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1" BLK 6" 8PC datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 168MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FILTER BANDPASS DECT 1.9GHZ datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 3900PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf