Vishay/Dale RWR80SR422DRBSL
RWR80SR422DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR422DRBSL
Brief Description
RES 0.422 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR422DRBSL.pdf
Availability of RWR80SR422DRBSL
QUANTITY
RWR80SR422DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR422DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR422DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR422DRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR422DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR422DRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR422DRBSL
BATT NIMH C 1.2V 2500MAH W/TAB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 11POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf