Vishay/Dale RWR80SR422DRRSL
RWR80SR422DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR422DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.422 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR422DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR422DRRSL
QUANTITY
RWR80SR422DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR422DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR422DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR422DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR422DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR422DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR422DRRSL
SIDACTOR MC BI 6V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 9POS datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 152MA 8 OHM SMD datasheet.pdf