Vishay/Dale RWR80SR499BRB12
RWR80SR499BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR499BRB12
Brief Description
RES 0.499 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR499BRB12.pdf
Availability of RWR80SR499BRB12
QUANTITY
RWR80SR499BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR499BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR499BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR499BRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR499BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR499BRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR499BRB12
IC DAC LP +3.3V 13BIT 8-UMAX datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A IPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE PINK 1000/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf