Vishay/Dale RWR80SR499FSS70
RWR80SR499FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR499FSS70
Brief Description
RES 0.499 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR499FSS70.pdf
Availability of RWR80SR499FSS70
QUANTITY
RWR80SR499FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR499FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR80SR499FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)