Vishay/Dale RWR80SR511DRRSL
RWR80SR511DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR511DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.511 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR511DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR511DRRSL
QUANTITY
RWR80SR511DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR511DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR511DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR511DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR511DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR511DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR511DRRSL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 24POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 12V @ 5A POS CC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 5.0MM datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 281 I/O 780HBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ISAGRAF WB256 I/OW/USBKEY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.89A 48 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 65W datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf