Vishay/Dale RWR80SR511DRRSL
RWR80SR511DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR511DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.511 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR511DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR511DRRSL
QUANTITY
RWR80SR511DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR511DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR511DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR511DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR511DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR511DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR511DRRSL
KNOB CLR GLOSS.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A SLDR TERM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 70POS DL GOLD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 340MA 1.32 OHM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN SSL HDR 3POS 3.96MM SOLDER datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG STRAIGHT datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M6 NYLON datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 64POS datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf