Vishay/Dale RWR80SR536FSRSL
RWR80SR536FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR536FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.536 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR536FSRSL.pdf
Availability of RWR80SR536FSRSL
QUANTITY
RWR80SR536FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR536FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR536FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR536FSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR536FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR536FSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR536FSRSL
GDT 230V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
PREMOFLEX 1.00MM JMPR LGT152 TYP datasheet.pdf
DLP BRTHER DRAIN BRASS IP datasheet.pdf
TVS DIODE 79VWM 143VC SOD57 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf