Vishay/Dale RWR80SR619DRRSL
RWR80SR619DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR619DRRSL
Brief Description
RES 0.619 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR619DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR619DRRSL
QUANTITY
RWR80SR619DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR619DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR619DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR619DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR619DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR619DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR619DRRSL
CONN SPRING 50POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX9943 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
OSC VCXO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf