Vishay/Dale RWR80SR715FRS73
RWR80SR715FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR715FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.715 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR715FRS73.pdf
Availability of RWR80SR715FRS73
QUANTITY
RWR80SR715FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR715FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR715FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR715FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR715FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR715FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR715FRS73
JUMPER-H9992TR/1853OR/H9992TR 8" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf