Vishay/Dale RWR80SR750FSBSL
RWR80SR750FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR750FSBSL
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR750FSBSL.pdf
Availability of RWR80SR750FSBSL
QUANTITY
RWR80SR750FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR750FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR750FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR750FSBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR750FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR750FSBSL Details Description
Related parts for RWR80SR750FSBSL
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-DIP datasheet.pdf
CBL 3POS M8 PLUG-M12 R/A SKT 3M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V datasheet.pdf