Vishay/Dale RWR80SR759DRBSL
RWR80SR759DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR759DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.759 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR759DRBSL.pdf
Availability of RWR80SR759DRBSL
QUANTITY
RWR80SR759DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR759DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR759DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.759
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR759DRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR759DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR759DRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR759DRBSL
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf