Vishay/Dale RWR80SR866FRRSL
RWR80SR866FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR866FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.866 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR866FRRSL.pdf
Availability of RWR80SR866FRRSL
QUANTITY
RWR80SR866FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR866FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR866FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.866
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR866FRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR866FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR866FRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR866FRRSL
TRANSF TELE COUP 600:600 90MADC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2.5KV NP0 3640 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf