Vishay/Dale RWR80SR909FRB12
RWR80SR909FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR909FRB12
Brief Description
RES 0.909 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR909FRB12.pdf
Availability of RWR80SR909FRB12
QUANTITY
RWR80SR909FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR909FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR909FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR909FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR909FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR909FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR909FRB12
CAP CER 4.7PF 250V 0805 datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS MOS FET 60V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 800MA 640 MOHM datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 6CKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR NTSC/PAL 48-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf