Vishay/Dale RWR80SR965DRRSL
RWR80SR965DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR965DRRSL
Brief Description
RES 0.965 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR965DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR965DRRSL
QUANTITY
RWR80SR965DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR965DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR965DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.965
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR965DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR965DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR965DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR965DRRSL
RES SMD 820 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 60MHZ 8CDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB OTP 100QFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC PWM CTLR DUAL 3+2 40-TQFN datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf