Vishay/Dale RWR80SR976FSB12
RWR80SR976FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR976FSB12
Brief Description
RES 0.976 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR976FSB12.pdf
Availability of RWR80SR976FSB12
QUANTITY
RWR80SR976FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR976FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR976FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.976
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR976FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR976FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR976FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR976FSB12
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf