Vishay/Dale RWR81N10R0BSS73
RWR81N10R0BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N10R0BSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N10R0BSS73.pdf
Availability of RWR81N10R0BSS73
QUANTITY
RWR81N10R0BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N10R0BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N10R0BSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N10R0BSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N10R0BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N10R0BSS73 Details Description
Related parts for RWR81N10R0BSS73
RES SMD 180 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 170A TO-263 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf