Vishay/Dale RWR81N1150FSS73
RWR81N1150FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1150FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1150FSS73.pdf
Availability of RWR81N1150FSS73
QUANTITY
RWR81N1150FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1150FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1150FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1150FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1150FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1150FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N1150FSS73
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .600 50POS datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TOOL DF50K CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
CM CHOKE DATA LINE 450MA datasheet.pdf
15POS F PC 4-40 SPACER CLIP datasheet.pdf