Vishay/Dale RWR81N1150FSS73
RWR81N1150FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1150FSS73
Brief Description
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1150FSS73.pdf
Availability of RWR81N1150FSS73
QUANTITY
RWR81N1150FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1150FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1150FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1150FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1150FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1150FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N1150FSS73
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CHASSIS RAK-MOUNT 8 3/4"H datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 2GB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-75V 700MA datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW R/A datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 265MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 60A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf