Vishay/Dale RWR81N1210FRB12
RWR81N1210FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1210FRB12
Brief Description
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1210FRB12.pdf
Availability of RWR81N1210FRB12
QUANTITY
RWR81N1210FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1210FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1210FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1210FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1210FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1210FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1210FRB12
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 3.34"L X 2.21"W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 150MA 720 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 79MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A PWRFLT5X6 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 24POS 2.2MM datasheet.pdf