Vishay/Dale RWR81N1420BRBSL
RWR81N1420BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1420BRBSL
Brief Description
RES 142 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1420BRBSL.pdf
Availability of RWR81N1420BRBSL
QUANTITY
RWR81N1420BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1420BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1420BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)142
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1420BRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1420BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1420BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1420BRBSL
LCD MOD GRAPH 320X240 WH TRANSFL datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 3POS .100 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
OFF DELAY AC 100 TO 120V SPDT datasheet.pdf