Vishay/Dale RWR81N1420BRRSL
RWR81N1420BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1420BRRSL
Brief Description
RES 142 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1420BRRSL.pdf
Availability of RWR81N1420BRRSL
QUANTITY
RWR81N1420BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1420BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1420BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)142
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1420BRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1420BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1420BRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1420BRRSL
TRANS NPN 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 10-BIT QUAD SER DAC 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 175' NMM TNCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf