Vishay/Dale RWR81N1470FRS70
RWR81N1470FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1470FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1470FRS70.pdf
Availability of RWR81N1470FRS70
QUANTITY
RWR81N1470FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1470FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N1470FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1470FRS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N1470FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1470FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N1470FRS70
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 9POS PCB datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
VARISTOR 354V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 5A datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3K OHM 4SIP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf