Vishay/Dale RWR81N14R0FRS73
RWR81N14R0FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N14R0FRS73
Brief Description
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N14R0FRS73.pdf
Availability of RWR81N14R0FRS73
QUANTITY
RWR81N14R0FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N14R0FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N14R0FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N14R0FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N14R0FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N14R0FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N14R0FRS73
REG SW 1.8V 14A HZ 12-SIP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAN 10/16/24 THERMOPLASTIC LEVER datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD WI-9C 16MB 4MB FLASH 25PK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf