Vishay/Dale RWR81N1500FRRSL
RWR81N1500FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1500FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1500FRRSL.pdf
Availability of RWR81N1500FRRSL
QUANTITY
RWR81N1500FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1500FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1500FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)