Vishay/Dale RWR81N1600DRB12
RWR81N1600DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1600DRB12
Brief Description
RES 160 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1600DRB12.pdf
Availability of RWR81N1600DRB12
QUANTITY
RWR81N1600DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1600DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1600DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1600DRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1600DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1600DRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1600DRB12
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.47A 100 MOHM datasheet.pdf
QSFP MM50 OM2 ASSY OFNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 57mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 69POS GOLD datasheet.pdf
BEVEL 1.10MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf