Vishay/Dale RWR81N1620FRB12
RWR81N1620FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1620FRB12
Brief Description
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1620FRB12.pdf
Availability of RWR81N1620FRB12
QUANTITY
RWR81N1620FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1620FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1620FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1620FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1620FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1620FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1620FRB12
MOSFET N-CH 60V 64A D2PAK datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21.3X68.2 BE/GY datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
ZERO SMOG 6V FUME EXTRACTION 100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf