Vishay/Dale RWR81N1620FRBSL
RWR81N1620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1620FRBSL
Brief Description
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1620FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1620FRBSL
QUANTITY
RWR81N1620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1620FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1620FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1620FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1620FRBSL
IC OPAMP JFET 4.2MHZ 8SO datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 50' datasheet.pdf
TIP SMOOTHING NI PLATED COPPER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 2A 20QFN datasheet.pdf