Vishay/Dale RWR81N1690FRS73
RWR81N1690FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1690FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1690FRS73.pdf
Availability of RWR81N1690FRS73
QUANTITY
RWR81N1690FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1690FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1690FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1690FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1690FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1690FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N1690FRS73
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 1W AB 44WQFN datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 4A datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf