Vishay/Dale RWR81N16R2FSRSL
RWR81N16R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N16R2FSRSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N16R2FSRSL.pdf
Availability of RWR81N16R2FSRSL
QUANTITY
RWR81N16R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N16R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N16R2FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N16R2FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N16R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N16R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N16R2FSRSL
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC40S/AE40M/HSC40S datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf