Vishay/Dale RWR81N17R4FRBSL
RWR81N17R4FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N17R4FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N17R4FRBSL.pdf
Availability of RWR81N17R4FRBSL
QUANTITY
RWR81N17R4FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N17R4FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N17R4FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N17R4FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N17R4FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N17R4FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N17R4FRBSL
SWITCH LEVER SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE SVGA EXTENSION HD15 M/F 6' datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
CRIMPER REPLACEMENT PART datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf