Vishay/Dale RWR81N17R4FSBSL
RWR81N17R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N17R4FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N17R4FSBSL.pdf
Availability of RWR81N17R4FSBSL
QUANTITY
RWR81N17R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N17R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N17R4FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N17R4FSBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N17R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N17R4FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N17R4FSBSL
DIN CONN RCPT 64POS 2 ROW RIANGL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 4.4V N-CH OD SMD datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
BLZF 5.08/07/180LH SN BK datasheet.pdf
UM4860 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H datasheet.pdf