Vishay/Dale RWR81N1800FRB12
RWR81N1800FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1800FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1800FRB12.pdf
Availability of RWR81N1800FRB12
QUANTITY
RWR81N1800FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1800FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1800FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance卤1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient卤20ppm/掳C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1800FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1800FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1800FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1800FRB12
MOSFET N-CH 500V 14A TO-220AB datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL TRANS OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SW MINI SPDT 15A ROLLR LEVR 250V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO263AB datasheet.pdf
FIXED IND 674NH 190MA 2.2 OHM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 62MM DIA datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.9MM 5V datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf