Vishay/Dale RWR81N1800FRRSL
RWR81N1800FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1800FRRSL
Brief Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1800FRRSL.pdf
Availability of RWR81N1800FRRSL
QUANTITY
RWR81N1800FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1800FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1800FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1800FRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1800FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1800FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1800FRRSL
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBG datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf