Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0029300K000T1L
Y0029300K000T1L picture photo
Mfg. Part Number
Y0029300K000T1L
Brief Description
RES 300K OHM 2/3W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y0029300K000T1L.pdf
Availability of Y0029300K000T1L
QUANTITY
Y0029300K000T1L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0029300K000T1L
Internal Part NumberEIS-Y0029300K000T1L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.667W, 2/3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0029300K000T1L
Y0029300K000T1L Details Description
Related parts for Y0029300K000T1L
FIXED IND 10MH 20MA 32.8 OHM SMD datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 25VA SGL 127MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 117K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf