Vishay/Dale RWR81N1820FRRSL
RWR81N1820FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1820FRRSL
Brief Description
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1820FRRSL.pdf
Availability of RWR81N1820FRRSL
QUANTITY
RWR81N1820FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1820FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1820FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1820FRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1820FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1820FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1820FRRSL
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-323 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS SDL FLAT CABLE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V 0805 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/18/90 3.2SN BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf