Vishay/Dale RWR81N18R0FSB12
RWR81N18R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N18R0FSB12
Brief Description
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N18R0FSB12.pdf
Availability of RWR81N18R0FSB12
QUANTITY
RWR81N18R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N18R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N18R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N18R0FSB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N18R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N18R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N18R0FSB12
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
BIT HEX 5MM 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf